
Tuleviku Tegijate nõukogu liige Ede Raagmets külalisõpetajaks olemisest: See on nagu suhtlus tuleviku kolleegidega
Ede, oled Tuleviku Tegijate nõukogu liige, oled andnud mitmeid külalistunde noortele, töötad Swedbank Eesti juhatuse liikme ja klienditeenuste juhina. Mis sind motiveerib nii mitmel rindel tegutsema ja kuidas sa selleks kõigeks aega leiad?
Mind motiveerib mitmel rindel tegutsema vaheldusrikkus ning energia, mille külalistunnist kaasa saan võtta. Noortele külalistundide andmine on puhas rõõm – noored annavad tagasisidet, mida nad meilt ootavad, mis meeldib ja mida peaksime parandama. Noored ongi ju need, kes meie tooteid ja teenuseid tulevikus kasutavad ja kelledest mitmed kindlasti ka ise neid tulevikus pangas tegema hakkavad. See on nagu suhtlus tuleviku kolleegidega.
Aega leida aitab hea planeerimine ja efektiivne tegutsemine, kui nendest põhimõtetest kinni pidada, siis jõuab palju!
Märts on rahatarkuse kuu ning üks selle algatuse eesmärkidest on Tuleviku Tegijate külalistundide abil meie noored rahatargemaks muuta? Milline on sinu hinnangul praegu Eesti noorte teadlikkus rahatarkuse teemadel?
Saan öelda, et noorte finantskirjaoskus on aastate jooksul tunduvalt paranenud. Näiteks aastaid tagasi ei tahtnud noored pensionist midagi kuulda – see teema oli nende jaoks nii kauge ja nad ei seostanud ennast sellega. Hiljuti tegime oma noorte klientide seas uuringu ja nüüd oli pension tõusnud kolmandale kohale! Enim ootavad noored aga pangalt infot ja tuge investeerimisega alustamises ja oma esimese kodu ostmises.
Mida ütleksid nendele oma ala tegijatele, kes mõtlevad külalistunni andmise peale, kuid pole seda veel teinud?
Astuge oma mugavustsoonist välja ning minge kindlasti külalistundi andma! Sellest on teil väga palju võita, sest noorte küsimused ja arvamused annavad külalisõpetajale uusi ideid ja ka sisendit, kuidas noored mõtlevad. Eriti soovitan seda nendele, kes on sama tööd teinud väga pikalt ja on tekkinud teatav rutiin ja võib-olla sära silmis ei ole enam nii ere. Külalistundi andes võib juhtuda, et saate noortelt hoopis rohkem vastu, kui ootate. Kui aga juhtub nii, et külalistundi õnnestub minna andma kooli, kus ise kunagi tarkust sai omandatud, siis taaskohtumine vanade, uue välimuse saanud ruumidega ja võib-olla ka mõne oma õpetajaga on väga liigutav.
Paljud on öelnud, et külalistunni andmiseks jääb veidi puudu julgusest. Mis aitab esinemishirmuga tegeleda?
Harjutamine aitab hirmust üle saada. Minu puhul aitab see, kui mõtlen põhjalikult läbi tunni sisu ja ülesehituse ning usun iseendasse. Võib-olla on kolleeg, kes on külalistundide andmises kogenum ja on nõus endaga kaasa võtma. Nii saab külalistunnist osa ja kinnitust, et ei ole see midagi nii rasket ja ületamatut.
Mis on sinu lemmikteema, millest külalistunnis rääkida?
Rahatarkuse ja digiteadlikkuse teemad on mulle hingelähedased, aga olen jaganud noortele ka oma kogemust karjäärivalikute tegemisel.
Jaga mõnda toredat, südamlikku seika mõnest Tuleviku Tegijate külalistunnist?
Vahel tabavad külalisõpetajat tunnis tehnilised tagasilöögid ning alati on väga südamlik kui abivalmid on noored ja ükski probleem ei ole lahenduseta jäänud.
Mida õpilased tavaliselt küsivad?
Viimastel aastatel küsitakse palju investeerimise kohta, nt kuhu raha paigutada. Aga jutuks on tulnud ka sularaha teemad, pangakaartide kujundus ja digikanalite kasutusmugavus.
Tagasi Kooli algatusest sai Tuleviku Tegijad, olemas on online platvorm, kus osapooled saavad ise külalistunde, varjutamisi ja õppekäike broneerida. Covidi ajal suudeti külalistunnid veebi viia. Kuidas näed, et Tuleviku Tegijad edasi arenevad?
Mul on väga hea meel, et Tuleviku Tegijate online-platvorm lõpuks valmis sai, sest see aitab meil veelgi mugavamalt külalistunde, töövarjutamist ja õppekäike korraldada. Ma arvan, et lisaks rahatarkuse jagamisele on oluline teema noorte jaoks ka karjäärinõustamine, et nad oskaksid paremini oma tulevikusuundade valikuid teha. Usun, et õppekäikudest ja töövarjutamisest on noortele selles vallas abi ning Tuleviku Tegijad saavad areneda veelgi sujuvama platvormi loomise suunas.