
“Minu töö on mäng” ehk kuidas põhikoolis avastatud kirest sai professionaalne e-spordi karjäär
Professionaalselt tasemel arvutimängude turniidel osalemisest on viimastel aastatel saanud noorte seas uus ahvatlev karjäärisuund. Kuidas pealtnäha ebatavalisest vaba aja tegevusest saab elukutse? Oma kogemust ja nippe jagab ligi kümmekond aastat oma ala tegijana toimetanud Lauri “Endz” Tarkus.
Täna 24-aastane Lauri oli juba 4.klassis aktiivne arvutimängude huviline ning oma sõbra kutsel asusid nad ühiselt League of Legends’i mängima. Üsna kiirelt sai temast sõpruskonna parim mängija, kellele naljalt vastast ei leidunud.
“Ma ei arvanud üldse, et see muutuks justkui tööks. Nautisin võistluspinget ning soovisin saada paremaks, et edetabelites ülespoole liikuda,” meenutab ta, et järjepidevus viis ta üsna kiirelt Euroopa 15 parima mängija sekka ning peatselt leidis ta end olukorrast, kus talle tehti pakkumisi erinevate tiimidega liitumiseks. Selleks hetkeks kui ta oma esimese tiimi pakkumise vastu võttis oli ta kõigest 15-aastane.
Kuigi sõna “mäng” ja “mängur” kõlavad leebelt ning lõbusalt, siis tegelikult peitub selle taga sama intensiivne treening ja ettevalmistus kui tuntumatel spordialadel. Lauri tavapärases nädalas leidub vaid üks töövaba päev: isegi kui parajasti võistlusi ei toimu, siis tuleb igapäevaselt sooritada kohustuslikud mängud ning 4-5 tundi päevast koos tiimiga harjutada. Sinna lisanduvad vastavalt ajagraafikule individuaalsed harjutused, seega traditsioonilise töönädalaga võrreldes on tempo üsna intensiivne. Hooajavälisel perioodil sõltub koormus meeskonnast ning lepingust – harjutamine on endiselt oluline ning vahepeal sooritatakse proovimänge. Hooaeg ise kestab tavaliselt 2-3 kuud ning peale seda toimuvad turniirid, kus selgitatakse välja parimad tiimid.
Kuna tegemist on noorte seas üha enam populaarsust koguva hobi ja karjääri suunaga, siis Lauri sõnul on sellel alal edukad inimesed, kes suudavad oma vigasid analüüsida ning neist õppida:”See on oluline edasi jõudmiseks. Kes seda ise ei suuda vajavad coach’i või muud välist tuge.”
Lisaks on vaja tugevat sisemist motivatsiooni ja järjepidevust oma tulemuste parandamiseks ning edetabelis ülespoole liikumiseks. Lahja sooritus ei vii selles valdkonnas kedagi kuigi kaugele. Ühe väga olulisema omadusena toob Lauri välja ka hea tiimitöö oskuse:”Siin tuleb ette väga palju mänedžeridega, tiimikaaslaste, vastaste ja muude osapooltega suhtlemist ning peamiselt toimub see inglise keeles, seega ka keeleoskus on oluline.”
Siinkohal võib välja tuua, et paljudele muudab e-spordi ahvatlevaks suured auhinnarahad, mis võivad kõikuda paarisajast mitmesaja ja mõningatel juhtudel isegi mitme miljoni dollari suurusteks. Lauri sõnul on täiesti tavaline, et kõige kõvemad mängijad teenivad kuus umbes nelikümmend tuhat eurot. Küll aga tuleb silmas pidada, et tippu jõuavad vähesed enim pühendunud mängijad ning sinna jõudmine vajab rohkelt tööd enda ja tiimiga. Samuti on tegemist huvitava valdkonnaga, sest kõige parema tiitlit võivad kanda nii 16-aastane kui 32-aastane ning nagu professionaalses spordis ikka siis vähesed jõuavad tippu.
Lauri tihti saab tuttavatelt kahetsevaid kommentaare, et miks nemad nooremana mängima ei hakanud (noorelt alustades on parem reaktsioonikiirust ja kognitiivseid oskusi arendada – toim) kuid enamikele jääb varjatuks erisus pühapäeva mängurluse ja professionaalse e-spordi vahel. Kellel on aga huvi proovida jalga e-spordi ukse vahele saada, siis jagab Lauri soovituseks järjepidevalt harjutada ja alguses asja lõbuga võtta. Tema sõnul pole tegemist karjääriga, millel on üks kindel valem läbilöömiseks: palju sõltub inimese enda soovist ja pühendumusest ning teatud loomingulisusest.