
Karjäär IT-s: kuvand kuivast ja igavast erialast on ammu iganenud!
Cornelia Tšaplõgin on noor energiast pakatav IT, vastavuse ja küberturvalisuse tiimi juht, kes töötab ühes Eesti ükssarvikus Glias. Cornelia jagab kui kerge või käänuline on olnud tema teekond tänase elukutseni ning milline variatsioon inimesi ja rolle seal leidub.
Nii nagu pea igal noorel inimesel, tuli ka Cornelial gümnaasiumis püüda välja selgitada, millise karjäärisuuna ta tulevikus võtta soovib. Küll aga erinevalt enamikest asus ta koheselt tegudele, proovides juba gümnaasiumi ajal stjuardessiks pürgida ning töötades praktikandina reklaamiagentuuris. Kumbki variant ei tundunud sel hetkel need päris õiged, seega juhuse tahtel andis ta kooli lõpus avaldused sisse kahele erialale: õigusteadus ja informaatika.
”Mul oli palju tuttavaid, kes töötasid IT-s ning see paistis olevat eriala, kus töö- ja eraelu on hästi tasakaalus,” põhjendab ta, miks lõpuks tehnilise eriala valis. Kuigi tööelu tundus teiste pealt ladus, siis paraku õpingud nii kergelt ei möödunud.
“Sain umbes teisel koolipäeval aru, et kui koodimine ei ole päris tema jaoks – iga koodirida tuli raskelt ning kooli lõpetasingi suuresti tänu oma sõprade pidevale toetusele, lõpututele öistele Discordi kõnedele ja Stack Overflow’le,“ tõdeb ta kuid mainib juurde, et tegemist on tänaseks kasulike oskustega.
Ülikooli lõpetamise järel selgus, et valdkonna valik oli õige ning Cornelia sõnul erinevad IT-s kooli- ja tööelu sama palju kui öö ja päev. Esiteks levinud stereotüüp kuivast IT-inimesest ei pidanud kuidagi paika ning kõrvaltvaatajale igavana näiv valdkond on tegelikult täidetud äärmiselt rikastavate kogemuste kui ka eluks oluliste väärtustega. Cornelia enda ametinimetus võib jätta mulje nagu tema töö koosneks ainult koodi kirjutamisest, vastavuskontrolli tegemisest või arenduste planeerimisest. Tegelikult on suur osa tema tööst ka kolleegide toetamine, värbamine, mentordamine ja üldise töökeskkonna edendamine.
“IT maailmas on õnneks ameteid väga palju. Programmeerija amet on vaid üks võimalikest valikutest – valikuid on alates müügitööst lõpetates toote või inimeste juhtimisega. Tegelikult, hüpet IT-maailma võib planeerida ka oma hilisemas karjääris. Mu kolleegide seas on palju inimesi, kes alustasid oma karjääri mujalt, töötades näiteks psühholoogi, õpetaja või isegi tuumafüüsikuna. Naljatades ikka ütlen, kõik teed viivad lõpuks tehnoloogia valdkonda.”
Tema sõnul vaadatakse paljudes tehnoloogia ettevõtetes värbamisel inimeste hoiakut ja väärtushinnanguid:”Koodima võib igaüks õppida aga teatud isiksuseomadusi kõigil ei ole, mida on tema töö eduks tarvis. Kohe alguses selgitatakse välja kas inimene sobib ettevõttega ja ettevõte inimesega.”
Ta toob välja, et tema tänases töökohas rõhutakse palju organisatsioonikultuuris võrdsusele, mis on tema arvates oluline, eriti naistele, kes IT-valdkonnas töötavad. Kui ta varem pidi õpingute jooksul kogema olukordi, kus ta oli kursusel või loengus ainus naine ning temasse suhtuti teatud hoiakuga, siis Glias ning oma tänases ametis pole ta taolist nähtust täheldanud.
“Juba hoiak on teine – ettevõte panustab aega ja ressursse, et tagada võrdsust kõigi töötajate vahel. Näiteks, on meil isegi kaasatuse grupp, kus arutatakse võrdsusega seotud teemasid ning arutatakse päevakajalisi uudiseid või loetakse temaatilisi raamatuid,” toob Cornelia välja, mida tema tööandja teeb võrdsuse edendamiseks.
Mõeldes tagasi oma senisele karjääriteekonnale soovitab Cornelia kasutada kõiki infotehnoloogilisi lahendusi, et leida sarnase eesmärgiga inimesi. Näiteks tänu LinkedIni tutvustele alustas ta koostööd Eesti eduka ettevõtte IT valdkonna juhiga, kellega on hea mõtteid vahetada. “Erinevad kontaktid ja lai võrgustik annavad noorele hea suhtlemisoskuse, mis aitab elus kaugemale, kui lihtsalt head tehnilised oskused. Seega, kui on võimalus õppida eeskujudelt ja rääkida oma ala spetsialistidega, on see kindlasti suureks abiks. Veel soovitan noortel käia rahvusvahelistel noortevahetustel – oma suhtlemisoskuse, keeleõppe ja maailmapildi kujunemise võlgnen ma suuresti just nendele kogemustele,” julgustab ta teisi sama teekonda planeerivaid noori.